Dyrektywa SUP (Single Use Plastic)
Dyrektywa weszła w życie od 1 stycznia 2024 roku. Głównym celem dyrektywy jest ograniczenia wpływu na środowisko niektórych produktów jednorazowego użytku.
Pierwsze przepisy zakazujące produktów z tworzyw sztucznych weszły w życie 24 maja 2023 roku zakazując wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych, takich jak:
- patyczki higieniczne,
- sztućce,
- talerze,
- słomki,
- mieszadełka do napojów,
- pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego,
- patyczki mocowane do balonów oraz mechanizmy tych patyczków.
Produkty wyprodukowane przed tą datą tj. 24 maja 2023 roku można sprzedawać do wyczerpania zapasów. Po ich wyczerpaniu zakazuje się wprowadzania do obrotu ww produktów, należy zastąpić je alternatywnymi opakowaniami wykonanymi z innych materiałów (np. trzcina cukrowa, pulpa roślinna, drewno) lub nadających się do wielokrotnego użytku.
Według dyrektywy SUP od 1 stycznia będą pobierane opłaty za każdą sztukę produktu wykonanego z tworzywa sztucznego. Rodzaje produktów, od których będzie pobierana opłata to:
- Kubki na napoje, wraz z ich pokrywkami i wieczkami.
- Pojemniki na żywność, w tym pudełka z pokrywkami lub bez, przeznaczone do umieszczania żywności, która:
- jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
- zazwyczaj spożywana jest bezpośrednio z pojemnika,
- jest gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzenie, gotowanie czy podgrzewanie.
Do takich opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych można zaliczyć: pojemniki zawierające tworzywa sztuczne na zimny lub podgrzany posiłek, kanapki, wrapy, sałatki, a także pojemniki na żywność świeżą lub przetworzoną niewymagającą dalszej obróbki, taką jak: owoce, warzywa czy desery.
W tej kategorii znajdują się również pojemniki na żywność typu fast food i inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.
Nie ma obowiązku pobierania opłaty od odbiorcy końcowego za pojemniki na żywność, które:
- zawierają żywność suszoną lub zimną, wymagającą dalszej obróbki,
- zawierają więcej niż jedną porcję żywności,
- zawierają jedną porcję żywności, ale są sprzedawane w ilości większej niż jedna sztuka.
Opłata nie będzie pobierana od żywności pakowanej fabrycznie, na przykład jogurtu czy paczki orzechów. Natomiast opłata będzie doliczana w przypadku zakupu w restauracji zupy, która nadaje się do bezpośredniego spożycia i jest zapakowana na wynos w pojemnik wykonany z tworzywa sztucznego.
Obowiązek pobierania opłat należy do:
- przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego,
- przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu hurtowego,
- przedsiębiorców prowadzących jednostki gastronomiczne,
- przedsiębiorców pakujących i oferujących produkty za pomocą urządzeń vendingowych, nawet jeśli automaty znajdują się w miejscach innych niż jednostki handlu detalicznego, hurtowego lub gastronomicznego.
Poniżej znajdują się linki do ustaw na podstawie których naliczane są opłaty, o obowiązkach przedsiębiorców oraz opłatach za zagospodarowanie odpadami z produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych:
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230002679/O/D20232679.pdf
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z dnia 9 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230002686/O/D20232686.pdf
- USTAWA z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001903/U/D20201903Lj.pdf
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii AKTUALNOŚCI